Dziś będzie o winie

Święta to idealny czas by wypić lampkę dobrego wina, ale czy zawsze potrafimy dobrze wybrać? Często dobrać odpowiednie wino do danych potraw, a raczej do mieszanki dań, to nie jest wcale takie łatwe zadanie, jakby się nam wydawało na początku. Więc dziś wam przedstawię prawdziwych wrogów wina, co ułatwi nam zarówno w wyborze jak i w przechowywaniu.

Istnieją pewne rodzaje żywności, które bardzo trudno połączyć z winem, ponieważ składniki ich reagują chemicznie z winem, wytwarzając nieprzyjemne smaki, lub produkty są zbyt mocne i zabijają każde wino. Większość winiarzy i profesjonalnych degustatorów zaleca, aby nie towarzyszyć następującym produktom z winem.

1. Karczochy

Zawiera cynarin, składnik chemiczny, który wpływa na różne sposoby w zależności od osoby, w każdym razie zawsze nieprzyjemnie. U niektórych osób wytwarza metaliczny smak na podniebieniu, bardzo nieprzyjemny. U innych osób często nadaje winu słodkiego smaku. 

2. Kakao

Kakao zawiera grabinki bardzo podobne do zawartych w czerwonym winie, co w wyniku połączenia tych dwóch produktów nie daje smacznego rezultadu. Należy nie mylić kakao z czekalodą.

3. Szparagi, szpinak i boćwina

Warzywa te zawierają składnik chemiczny podobny do karczochów, jednak wpływ na podniebienie jest mniejszy.

4. Jajka

Ugotowane jajko ma taninowy efekt podobny do kakao. W ustach nasycają i znieczulają kubki smakowe, uniemożliwiając prawidłowe docenienie smaków. Gdy jajko jest przygotowywane w inny sposób lub jako część innego dania, efekt znika.

5. Kuchnia meksykańska, indyjska lub tajska.

Pikantne jedzenie całkowicie zabija każdy rodzaj wina. Pikantny smak znieczula całkowicie podniebienie i może nawet wpływać na węch. Najlepsze napoje do tych posiłków to woda, piwo lub mleko. Jeśli mimo wszystko zdecydujesz się na wino, lepiej białe, zimne wina, takie jak wino musujące lub szampan.

6. Produkty wędzone (mocne)

Dla wielu degustatorów są najgorszymi wrogami wina. Jego aromat dymu psuje podniebienie każdego wina. Jako jedyną alternatywę, jeśli wymagane jest towarzyszenie wina, należy wybrać bardzo aromatyczne, owocowe białe wino.

7. Ocet

Kwasowość octu unicestwia każde wino, które towarzyszy potrawom, które zawierają winegret. Jako jedyną alternatywę powinniśmy użyć wina o wysokiej cierpkości, czerwonych win z dużą ilością garbników, korpulentnych i mocnych.

Oprócz wymienionych wyżej produktów należy pamiętać, że wino ma jeszcze innych wrogów, którymi są

TEMPERATURA, WILGOTNOŚĆ, ŚWIATŁO, NAPOWIETRZENIE I WIBRACJE CZYLI RUCH

Co do temperatury, musimy pamiętać, że zmiany i wahania temperatury są zawsze szkodliwe dla wina. Idealna temepratura do przechowywania win to między 10 a 14 stopni C.

Wilgotność w winach jest drugim wrogiem, który stara się nie dopuścić do jego dobrej konserwacji. Wilgoć uniemożliwi wyschnięcie korka, a więc zajmie się również stanem wina. Utrzymanie w tym przypadku wystarczająco wilgotnej przestrzeni, ale niezbyt dużo, pomoże. Nadmiar wilgoci również nie jest dobry, więc trzeba wiedzieć, jak znaleźć stabilne miejsce.

Trzecim atakującym jest światło. Promienie UV bardzo szybko rozkładają wina, ponieważ sprzyjają ich utlenianiu. Przechodząc przez światło, zielony kolor butelki przenika wino i rozkłada się. Przechowywanie wina w ciemnych miejscach pomaga uniknąć tego problemu.

Po czwarte mamy napowietrzanie. Przestrzeń, w której przechowujemy wino, musi umożliwiać jej oddychanie, więc musi być wystarczająco otwarta, aby powietrze mogło spokojnie krążyć. Wino to żywy produkt i oddycha przez korek, nie zapominajmy o tym.

Wreszcie mamy wibracje, które mogą być dużym problemem w miarę upływu czasu. W dłuższej perspektywie miejsca o dużym ruchu, które wibrują butelki, zakłócają powolny proces ewolucji biochemicznej. Unikaj miejsc z wibracjami, zwłaszcza jeśli trzymamy nasze wina w mieście.

Related posts

Mity o oliwie z oliwek

Sałatka z ryby

Pikantne krewetki

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Read More