Oliwki i nie tylko zielone!

Z czym kojarzy się wam Hiszpania? Dla mnie chyba od zawsze ten kraj kojarzył się ze słońcem i oliwkami, choć może i wtedy jeszcze nie wiedziałam tak do końca jak smakują.

Samo drzewo oliwkowe pochodzi z Grecji i mniejszej Azji, może ono dorzyć nawet 2000 lat i jest zielone przez okrągły rok. Choduje się w wielu krajach jednak to właśnie Hiszpania dominuje ten rynek i jest największym producentem oliwy i oliwek.

Oliwki moją różne kształty, rozmiary i kolory ale wszystkie posiadają pestki. Jedną z główniejszych zalet oliwek jest fakt że wspomagają trawienie, łagodzą migrene, mają niską zawartość kaloryczna i są bogate w witaminy i dobre tłuszcze.

W Hiszpanii oliwki spotkamy na każdym kroku, podawane są w barach do piwa, rano do śniadania, są chyba idealnym dodatkiem do wszystkiego np do pizzy, salaty, makaronu, jako przystawka itp. Wszystkie oliwki gotowe do konsumpcji są kiszone, takie zerwane prosto z drzewa są bardzo gorzkie.

Kiedy się zbiera oliwki i jak się to robi? Zbiory zaczynają się już na koniec listopada i mogą trwać do końca lutego lub nawet marca. Pora zbiorów zależ od celu samych oliwek, czy będą do konsumpcji jako oliwki czy też zostaną przerobione na oliwe. Oliwki im dłużej zostaną na drzewie tym więcej mają w sobie oliwy, jednak te lepsze oliwy robi się z zielonych owoców i dzięki temu mają bardziej wyrazisty smak i aromat. W epoce zbiorów rokłada się pod drzewami specjalne płachty i dzięki maszynom przypominjącymi podkaszarki strąca się wszystkie owoce, wiele ludzi rozkłada płachty dużo przed zbiorami aby zebrać wszystkie. Nie mówię tutaj o masowych zbiorach, do których to wykorzystuje się inny sprzęt.

No dobra już zebraliśmy oliwki a co dalej? Pierwszym krokiem aby przygotować oliwki te do spożycia będzie pozostawienie ich w wodzie na około 12 dni ( wode codziennie trzeba zmieniać) aby wypłukać z nich gorycz. Nastepne kroki zależne sa od danej recepty. Olwki te na oliwe są prasowane na zimno, wyciskając z nich całą oliwe. Na co warto zwrócić uwagę kupując oliwe? Jeżeli oliwa ma na dnie ciemny osad jest oliwą wykonana w bardzo naturalny sposób, te oliwy które mają osad biały są oczyszczane chemicznie. No to zostało mi tylko życzyć wam smacznego!

Related posts

Mity o oliwie z oliwek

Sałatka z ryby

Pikantne krewetki

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Read More